piątek, 3 czerwca 2011

jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka?

      
                     Naukę czystości można rozpocząć gdy dziecko ukończyło 18 miesiąc życia, jednak najbardziej odpowiednim terminem ,,odpieluszkowywania" naszego malca jest wiek 2 lat. Dziecko dopiero w tym wieku zaczyna rozumieć istniejący związek między sygnałami z pęcherza i jelit a oddawaniem moczu czy kału.
Podczas nauki czystości powinniśmy uzbroić się w zapas majtek, spodenek i rajstopek oraz wielką cierpliwość i nie okazywać złości nawet jeśli kolejne zmoczenie dziecka w majtki was zdenerwuje. Gniew, krzyki nic nie pomogą, a mogą tylko zaszkodzić, bo malec wystraszy się i zacznie reagować nerwowo na naukę czystości.
Pamiętajmy, że dziecko powinno dobrze kojarzyć siadanie na nocnik, inaczej się zrazi i nie będzie chciało z niego korzystać.
Należy namawiać dziecko, ale nie zmuszać,  aby usiadło na nocnik:
  • po każdym posiłku,
  • przed snem
  • po przebudzeniu.
Pamiętajmy o chwaleniu naszej pociechy jeśli uda się jej skorzystać z nocniczka. Robimy wielkie fanfary gdy zrobi ono do nocnika kupkę lub siusiu! To naprawdę motywuje malca!
Na początku dziecko nie będzie potrafiło utrzymać moczu aż skorzysta z ubikacji. Więc jeśli nas zawoła, że ,, chce si" a widzimy, że już trochę majtki ma zmoczone- w dalszym ciągu  posadźmy je na nocnik, aby dokończyło robić siusiu już we właściwym miejscu.
Nawet jeśli w ciągu dnia nasz malec kontroluje pęcherz, nie oznacza, że tak samo będzie w nocy. Może upłynąć wiele miesięcy zanim nauczy się tego, dlatego warto na początku zakładać na noc pieluszkę. Gdy dwa tygodnie z rzędu, po przebudzeniu malca jego pieluszka będzie sucha, możemy zrezygnować z pieluszki.
Pamiętajmy jednak, że wypadki zmoczenia mogą się zdarzyć nawet gdy dziecko nauczone jest czystości.

POWODZENIA KOCHANE  MALUSZKI 
                                                       I RODZICE!