sobota, 30 kwietnia 2011

Jak brać na ręce noworodka?

          Patrząc na swoje nowo narodzone maleństwo, takie niewinne i bardzo delikatne, młodzi rodzice są pełni obaw, że popełnią jakiś karygodny błąd.
Na ogół  obawiają się, że podczas wykonywania podstawowych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, lub podczas zwykłego brania na ręce niechcący  zrobią krzywdę swojemu dziecku.
Zatem często rodzice zadają pytanie jak brać na ręce noworodka, by nie zrobić mu krzywdy?
Odpowiedź jest bardzo prosta, otóż:
  1. Nie należy się bać dotykać swojej pociechy.
  2. Dziecko należy podnosić  bardzo delikatnie, ale pewnie - wówczas będzie czuć się bezpiecznie.
  3. Trzeba pamiętać, żeby zawsze podtrzymywać dłonią lub ramieniem  główkę noworodka, gdyż  jego mięśnie szyi są jeszcze bardzo słabe.
Istnieje wiele bezpiecznych i wygodnych sposobów trzymania dzieci na rękach. Najbardziej popularne trzymanie to  tzw. ,, na fasolkę". Maluszek oparty jest  na  przedramieniu rodzica. Główka dziecka spoczywa w miejscu zgięcia ręki. Obie dłonie rodzic wsuwa pod pośladki dziecka, a kciukiem lewej ręki przytrzymuje jego bioderka.

trzymanie na fasolkę
Innym równie popularnym sposobem trzymania niemowlęcia jest chwyt jak siedzenie ,,na krzesełku".
To ulubiona pozycja maluchów, które zaczynają odkrywać świat. Niemowlę w pozycji pionowej jest odwrócone  tyłem do rodzica, który trzyma pod  pupą i nóżkami dziecka rękę tak, by siedziało ono na  dłoni i części przedramienia rodzica.  Plecki i główka dziecka powinny przylegać do  tułowia rodzica.
Ostatnim omówionym przeze mnie sposobem jest trzymanie  na jednym ręku, które wygląda następująco:
trzymanie na jednym ręku
  Pozycja ta jest najbezpieczniejsza wtedy, gdy dziecko potrafi już kontrolować ułożenie swojej głowy. Jak na załączonym obrazku można zauważyć, trzymanie dziecka w takiej pozycji, dla niedoświadczonego rodzica, może wydawać się trudne. Nic z tych rzeczy.
Wystarczy chwycić niemowlę tak, by leżało na naszym przedramieniu, bokiem do nas. Główka i barki powinny przynajmniej częściowo opierać się o nasze ramię. Należy  podtrzymywać maleństwo między nóżkami, przekładając rękę przez przód jego ciała. Pupę niemowlęcia należy oprzeć o swoje biodro.

czwartek, 28 kwietnia 2011

Wstęp

Dziecko to największy skarb, największe szczęście jakie może spotkać człowieka.
Warto więc zastanowić się, co my rodzice, opiekunowie możemy zrobić, aby nasza pociecha była  szczęśliwa teraz i w przyszłości .
Wychowanie dziecka, opieka nad nim to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, wymagające wiele cierpliwości i zrozumienia, czasami wręcz poświęcenia.
Postanowiłam podzielić się z Państwem swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pomysłami dotyczącymi różnych zagadnień związanych z dziećmi.
Postaram się podpowiedzieć jakie zasady pielęgnacji i wychowania, warunkujące prawidłowy rozwój psycho-fizyczny mogą Państwo zastosować.
Zdradzę jak nauczyć się języka dziecka, jak spoglądać na świat z jego perspektywy.
Serdecznie zapraszam